top of page

בחירות 18: מעצבים את השיחה המקומית


הגיע הזמן לשים בקדמת הבמה את הסוגיות המרכזיות של המרחב המקומי

בחודש אוקטובר הקרוב, יתקיימו הבחירות המקומיות, במסגרתן ייבחרו אלו אשר ינהלו, ישפיעו ויעצבו את סביבת חיינו בשנים הקרובות. לקראת הבחירות החלטנו במרכז קפיצת מדרגה לצאת לדרך עם פרויקט 'בחירות 18'- פלטפורמה לשיח ודיון על הסוגיות המרכזיות במרחב המקומי.


הפוליטיקה המקומיות מעצבת את חיי היומיום שלנו במגוון תחומים משמעותיים - חינוך ילדנו, איכות האוויר המקומית, תחבורה ציבורית, פנאי, תרבות, דיור ועוד. בפועל, רובנו מגלים אדישות לבחירות אלו. אדישות הבאה לידי ביטוי הן בשיעור ההצבעה הנמוך לבחירות המקומית - מגמה המלווה את ישראל מזה שנים (פחות ממחצית התושבים מצביעים), והן בשיח הציבורי השטחי סביב הנושא. תופעה זו עומדת בניגוד גמור לעוצמת הזירה המקומית ושל העומדים בראשה, אשר בכוחם לעצב את סביבת חיי התושבים, לפעול לשיפור איכות החיים, צמצום פערים, ולעסוק בשאלות הנוגעות לחיי היום יום של התושב.אחוז ההצבעה לבחירות המקומיות

מקור הנתונים: המכון הישראלי לדמוקרטיה


מתי לאחרונה שמעתם מועמד המציג בפני הבוחרים אג'דנה ערכית ומהותית הנוגעת לחיי התושבים? בשאלה איך נראית עיר טובה לכלל תושביה? על בסיס איזו כלכלה היא מתקיימת? אילו מוסדות קהילתיים פועלים בתוכה ועד כמה הם משרתים את האזרח? עד כמה מועצת העירייה משקפת ומייצגת את מגוון התושבים? את מי משרת המרחב הפיזי של העיר ואיך היינו רוצים שהמרחב הזה יראה? ומה תפקידם של ראשי הערים בפריפריה או במרכז בצמצום פערים חברתיים כלכליים?


לתחושתנו, סוגיות אלו ואחרות אינן מקבלות את הבמה הראויה להן בשגרה וביתר שאת בשנת בחירות.


אנו רואים בעצמנו גוף האמון על הפצת ידע בתחום הפיתוח הכלכלי-חברתי מקומי, כחלק מייעודנו בקידום קפיצת מדרגה ושיפור איכות החיים בישראל. לאור זאת, החלטנו השנה לספק פלטפורמה לדיון ושיח ציבורי על סוגיות מרכזיות ובוערות בזירה המקומית. בפינה קבועה שנקיים, נארח מומחים, פעילים וחוקרים, מקשת רחבה של תחומים הנוגעים למרחב המקומי, זאת במטרה להציף, לדון ולעורר שיח ציבורי על הסוגיות המרכזיות הנוגעות לחיי כולנו, לעצב את השיח המקומי בישראל ולעודד השתתפות אזרחית פעילה ומודעת בזירה המקומית.


קלפי בחירות בירושלים

שנת 2018, הולכת להיות שנה מכריעה עבור ערים ויישובים בישראל. הצטרפו אלינו לפרויקט הבחירות ויחד נוכל לעצב שיח ציבורי משמעותי, עמוק ורלוונטי, לעודד השתתפות אזרחית, ולהשפיע על הזירה המקומית והעומדים בראשיה.


אנו מזמינים אתכם להשתתף: לכתוב, להציע נושאים, לקחת חלק ולקרוא. בינתיים, יש למה לצפות!מי אנחנו?


אנו במרכז קפיצת מדרגה ומכון ראות, עוסקים מזה 14 שנים בשאלה כיצד ניתן לשפר את איכות החיים של תושבי מדינת ישראל ולחולל בה קפיצת מדרגה כלכלית וחברתית. לתפיסתנו, ערים ואזורים מהווים את הזירה המרכזית לכך, באמצעות פיתוח חברתי כלכלי מקומי. פיתוח זה נובע מתוך מאפייני המקום וייחודיותו, רלוונטי לתושביו, ומקודם באמצעות המנהיגות המקומית הרחבה (עוד עלינו).


בתקופה שבה יכולתו של השלטון המרכזי לייצר שינוי מהותי באיכות החיים הולכת ונחלשת, הרשויות המקומיות והמנהיגות המקומית הופכת משמעותיות וחיוניות יותר בהשגת שיפור אמיתי וארוך טווח באיכות החיים. זאת כיוון שהרמה המקומית מגיבה בצורה טובה יותר למציאות המשתנה ויכולה להוות כלי יעיל בשיפור איכות החיים של תושבי ישראל: למנהיגות המקומית - בעירייה, במוסדות הקהילתיים, בקרב היזמים החברתיים והעסקיים — יש את ההבנה הטובה ביותר של הצרכים הייחודים והפתרונות המתאימים לפרט ולקהילה. לכן, מודל קפיצת המדרגה, מעביר את המשקל הפוליטי, הכלכלי והחברתי מהרמה הלאומית אל המרחב המקומי.


צפו בסרטון קצרצר על המודל שלנו:
#בחירות18 #שיחמקומי

המומלצים
חיפוש לפי
מידע חדש
חיפוש לפי ישובים ותגיות
No tags yet.

לא נעביר את המייל שלך לאף אחד ונשלח לך עדכונים רק כשיש מידע חדש ומעניין.

עקבו אחרינו
  • פייסבוק - מרכז קפיצת מדרגה
  • גוגל פלוס - מרכז קפיצת מדרגה
  • יוטיוב - מרכז קפיצת מדרגה קבוצת ראות

אולי יעניין אותך גם?

bottom of page